Sepetim(0)

Altın Alyans Fiyatlarının Zamana Göre Değişimi


Altın Alyans Fiyatlarının Zamana Göre Değişimi
Etiketler: altın, alyans, fiyat, zaman, değişim / Eklenme Tarihi: 15.1.2019 15:02:14

Avustralyalı artist Klemens Schillinger’ e ilginç bir araştırmaya imza atmıştır. Altın fiyatlarının sürekli değişmesi her zaman gündemde olan bir konu olmuştur. Aynı gramajda, aynı tarzda, aynı model alyansların nasıl olurda yıllar geçmesiyle beraber fiyatları farklı farklı satılır. Schillinger bu standart anlayışın dışında altın fiyatlarını sabit tutarak, alyans boyutlarının bu fiyat dalgalanmasından ne şekilde etkilendiğini göstermiştir. Bu yaşanan farklılığı şu şekilde belirtir. “ Değişen fiyatlar sabit tutulursa, alyans ebatları ne şekilde değişir.”


 Altın fiyatları neden sürekli değişir?
Altın, kökeni çok eski yıllara dayanan en eski madenlerden biridir. Altın her daim medeniyetler tarafından bir para birimi olarak kullanılmıştır. Günümüzdeki altın borsası, altının işlenmesi ve altının değeri gibi kriterlerine bakarak fiyat düzenlemesi yapar. Altın fiyatını çok fazla parametre tetikler. Özellikle ekonomide yaşanan dalgalanmalar,  gelişmiş ülkelerin sağladığı istihdam olanakları, sanayide yaşanan gelişmeler ve üretilen maddeler altın fiyatlarını etkiler. Ek olarak, yatırım olarak kullanılan altının, enflasyon korkusu yaşayan insanlar tarafından biriktirilmesi, politikacıların sansasyonel açıklamaları ve son yıllarda Ortadoğu ve Afrika’ da meydana gelen savaşlar altın fiyatlarının dalgalanmasında çok önemli bir etkidir.


Avusturalyalı artist Klemens Schilliger sadece yüzük konusu üzerinde duruyor. Bu konuyu çok hoş bir şekilde açıkça göstermiştir.
Resimde 70’ li yıllardan başlanarak günümüze kadar boyutu değişen fakat fiyatı sabit kalan 50 adet alyans görülmektedir..
Bu çalışmaya ek olarak; 1970, 1980, 1990, 2000 ve 2015 yıllarında değişen fiyatlar sabit tutarak, alyansların ebata göre değişimi de aşağıdaki resimde gösterilmiştir.%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim