Sepetim(0)

Altın' ın Tarihi


Altın' ın Tarihi
Etiketler: altın, tarih / Eklenme Tarihi: 15.1.2019 14:58:20

4000 B.C. Altının ilk olarak bugünün Doğu Avrupa’ sında dekoratif amaçlı olarak kullanılmıştır. Büyük ihtimalle Transilvanya Alplerinden çıkarıldığı düşünülmektedir.
 
3000 B.C. Sümer uygarlığı Mezopotamya’ da çok çeşitli altın takılar işlemişlerdir.  Sümerlilerin kullandığı teknikler ve takı çeşitliliği hala günümüze kadar gelmektedir.
 
2500 B.C. Altından yapılan kişisel eşyalar ölümden sonra yaşama inanan Mısırlıların mezarlarına ölüleriyle birlikte gömülmüşlerdir. Mısır kralı Dynasty’ nin mezarında altından yapılan şahsi eşyalara rastlanmıştır.
 
1500 B.C. Mısır’ ın Nubia bölgesinde çok büyük miktarda altın içerdiğinden; o dönem Mısır’ı en zengin medeniyet haline getirmiştir. Bu dönemde altın çoğu millet arasında bilindiğinde takas yapımından önemli ticaret aracı olmuştur Altının ne kadar önemli olduğunu bu dönemde açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Daha sonra Mezopotamya’ da yaklaşık 11,3 gramda sabitlenip, üçte ikisi altın ve üçte biri gümüş olarak standart hale getirilmiştir.
 
1350 B.C. Babil uygarlıkları ateş deneyi uygulayarak altının saflığını test etmeye başladılar.
 
1200 B.C. Mısırlı zanaatkârlar el sanatları ve tekniğini kullanarak altını dövüp plaka haline getirdiler. Diğer metallerle birleştirip alaşım yapılıp, altının sertliğinde ve renginde değişiklikler yapılabileceği fark edilmiştir. Ayrıca altın döküm tekniği keşfedilerek, bugünkü kuyumculuğun temelleri atılmıştır.
 
1091 B.C. Çin’ de küçük kare şeklindeki altınların para olarak kullanılması yasal hale gelmiştir.
 
560 B.C. Tarihte ilk defa Lidyalılar madeni altın parayı basmışlardır.
 
344 B.C. Büyük İskender 40.000 kişilik ordusuyla beraber Çanakkale boğazını geçerek tarihin en görkemli seferine çıkmıştır. Bu seferde Pers imparatorluğunu ait çok büyük miktarda altın ele geçirmiştir.
 
202 B.C. Roma İmparatorluğu ile Kartaca arasında gerçekleşen Pön savaşları boyunca, Romalılar altın madenlerinin yoğun olduğu bölgeleri kontrol altına almışlardır. Nehirlerden iri boyutlardaki granür altınlar toplanmış ve sert kayaçlar insan gücüyle kırılarak altınlardan faydalanılmıştır.
 
58 B.C. Jul Sezar’ ın Galya seferinden büyük başarıyla dönmesiyle beraber çok büyük miktarda altın ganimet elde edilmiştir. Bu ganimetler; her askere 200 altın sikke olacak şekilde dağıtılmış ve kalan altınla imparatorluğun tüm borçları ödenmiştir.
 
50 B.C. Romalılar altının ismini Aureus olarak değiştirmiştir.

%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim