Sepetim(0)

Altının Temel Özellikleri


Altının Temel Özellikleri
Etiketler: altın, özellik / Eklenme Tarihi: 15.1.2019 12:32:53

Altın, periyodik cetvelde sembolü Au olan bir elementtir. Atom numarası 79 olan altının atomik ağırlığı 196.967’ dir. Saf halde iken; parlak, hafif kırmızımtırak sarı renkte olan, yoğun, yumuşak, dövülerek şekil verilebilen, esnek bir metaldir. Dünyadaki metaller arasında en az tepkimeye giren malzemelerden biridir. Bu özelliğinden dolayı doğada serbest halde bulunur. İri parçacıklar halinde, durgun su birikintilerinde, kayalarında arasında, damarlar halinde yeraltında ya da alüvyonlarda (akarsuların taşıdığı minerallerin belli bölgelerde toplanması) bulunur. 


Altın 1064.43 santigrat derecede erir. Özgül ağırlığı 19,3’ dır. Altın çoğu asitlere karşı direnç gösterip formunu korurken, kral suyu olarak bilinen nitro-hidroklorik asitte altını çözelti haline getirmek mümkündür. Ayrıca altın, bazik çözelti haline getirilmiş siyanürde de çözünür. Siyanürle altın çözme tekniği sayesinde altın madenciliğinde çok önemli aşama kaydedilmiştir. Ek olarak altın; oda sıcaklığında civa içerisinde çözünür. Civanın altın ile karışmasıyla amalgam denilen alaşım oluşur. Bu alaşım sayesinde altın ayarı düşürülebilir, sertliği artırılabilir ya da rengi değiştirilebilir. Altının ayarı düşürülerek genelde kullanıldığı ayarlar aşağıda verilmiştir.


Altın yüzdesi = Ayar Sistemi
100  %              = 24 ayar
91.7 %              = 22 ayar
75.0 %              = 18 ayar
58.5 %              = 14 ayar
41.6 %              = 10 ayar


Altın bakır, gümüş ve paladyum gibi metallerle alaşım yapılabilir. Özellikle bakırla alaşım yapılarak kırmızımsı (rose) rengi elde edilir. Altın demirle alaşım yapılırsa mavi, alüminyumla alaşım yapılırsa mor olarak nadiren de olsa kullanılabilir. Beyaz altın ise nikel, paladyum, çinko ve bakır kullanılarak elde edilir.
Günümüzde de altının 50%’ si kuyumculuk sektöründe, 40%’ ı yatırım amaçlı ve 10%’ u ise endüstride kullanılmaktadır.

%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim