Sepetim(0)

Bileklik sahte mi, gerçek mi nasıl anlaşılır?


Bileklik sahte mi, gerçek mi nasıl anlaşılır?
Etiketler: Altın,Bileklik,Gerçeklik / Eklenme Tarihi: 18.4.2019 15:18:57

Bileklik sahte mi, gerçek mi nasıl anlaşılır?

İnternet dünyasında yaşanan gelişmeler ve yeni web sitelerinin farklı alanlarda hizmet sunmalarıyla birlikte altın ve takı dünyası da bu dünyadaki yerini aldı. Ancak altın gibi değerli madenlerin son kullanıcılar tarafından sahte mi, gerçek mi olduğunu anlamaları bir hayli zordur. Ancak bu konuda uzman olan kuyumcular veya sarraflar gerçek ile sahteyi birbirinden ayırt edebilirler. Yine de bir altının sahte mi gerçek mi olduğunu anlamaya yardımcı olacak birkaç yöntemin var olduğunu söyleyerek bu konuda yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere fikir sunmaya çalışalım.

Moda ve takı dünyasının paralel hareket etmesiyle birlikte her sezon birbirinden farklı takılar piyasaya sürülmeye devam ediyor. Kadınlar ve erkekler arasında yaygın olarak tercih edilen altın bileklikler de bu akıma kapılan parçalardan biridir. Ancak altın olmaları hasebi ile fiyat bakımından biraz daha yüksek oldukları için ve daha da önemlisi internetten satın alınan eşya veya ürünler oldukları için “bileklik sahte mi gerçek mi nasıl anlaşılır?” konusunda bilgi sahibi olmak ve dikkatli davranmak gerekir.

Altın Bileklik Nasıl Anlaşılır?

Altın, maden olarak değerli ve kendine has bazı özellikleri bulunan bir tür değerli madendir. Bu madenleri diğer metal olan madenlerden ayıran en büyük özelliği, altının manyetik alan oluşturmamasıdır. Yani satın aldığınız bileklik hakkında gerçek bilgilere ulaşmak için yapacağınız en basit şey, bilekliği bir mıknatısa yakınlaştırmak olacaktır. Eğer çekim oluşuyorsa bunun sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Bir de altın madenin bir diğer özelliği ise özgül ağırlığıdır. Altın, özgül ağırlıkta olduğu için bileklik satın alırken ağırlığını kontrol edin. Tabi bunu elle kontrol etmek biraz zor olsa da en azından bir kuyumcu terazisi ile tartarak öğrenebilirsiniz. 22 ayar altın bileklik satın aldığınızı var sayın, bu altının sesi tok olur, sahte veya imitasyon bir altın ise sesi daha tiz olacaktır. Bunu da bir kenara not alarak satın alırken değerlendirebilirsiniz.


Mıknatıs testi nasıl yapılır?

Yukarıda da anlattığımız gibi altın, manyetik oluşturmaz yani satın alacağınız herhangi bir altın takı için ilk yapmanız gereken basit test mıknatıs testidir. Eğer satın aldığınız takı mıknatısa yapışıyorsa sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Tabi çeşitli bazı madenler veya malzemeler karıştırılarak da sahte altın üretildiğini unutmamak gerekir. Verdiğimiz bu bilgi ön bilgi olup gerçek değerini anlamak için yapılması gereken en doğru şey bir sarrafa veya kuyumcuya göstermek olacaktır. Özellikle de son zamanlarda altın işlemelerinde bakır madeninin veya farklı madenlerin karıştırılması tüketicilerin altının sahte olup olmadığı konusunda yanılmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden dikkatli davranmakta fayda vardır.

Damga testi nedir?

Altın takıların üzerinde genellikle ürün ile ilgili bazı bilgileri içerek damgalar vardır. Altının karatı ve saflığı genellikle takılar üzerine damgalanarak belirtilmektedir. Bunu bir tür kimlik olarak kabul edebilirsiniz. İnternet sitelerinden veya herhangi bir yerden altın satın aldığınızda bu özelliğe dikkat etmeniz de yine yanılmamanız adına küçük bir ipucu olacaktır.


Firma damgası nedir?

Altının sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak için yapılacak en uygun testlerden biri de firma damgasının olup olmadığına bakmaktır. Gerçek altın takılarda, üretimi yapan firmalar, uygun bir kenarında firmaya ait damgalarını vururlar. Her ne kadar bu işin de sahteciliği piyasada kendini gösterse de yine de çoğunlukla damgalı olan altınların sahte olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. Tüm bunları değerlendirerek bileklik veya diğer takıları satın almanızda fayda vardır.

%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim