Sepetim(0)

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Etiketler: pırlanta,dikkat / Eklenme Tarihi: 16.1.2019 10:10:17

Bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Renksiz taş ‘beyaz’ olarak isimlendirilir. Renk standartları şeması D (renksiz) ile Z (sarımtırak) arasında belirlenir.


Pırlantanın rengini en doğru şekilde tespit edebileceğimiz ortam gün ışığıdır. Hatta pırlantanın rengi günün farklı saatlerindeki ışıklarda farklı sonuçlar verebilir. Pırlanta, rengi yansıtan bir maddedir ve bu yüzden rengi incelerken etrafta bulunan cisimler doğru rengi tespit etmemizi engelleyebilir. Bu nedenle uygun gün ışığı altında ve beyaz bir zemin üzerinde pırlantanın rengine bakmak bize doğru tespiti yapmamızda yardımcı olacaktır.
 
Renk tespitinde dikkat edilmesi gereken bir başka detay da taşa üstünden bakmamaktır. Taşın rengi belirlenirken arkasından yani külah kısmından bakılmalıdır. Mücevhere mıhlanmış bir taşın rengini tespit etmek zordur, çünkü madenin rengi, varsa etrafındaki renkli taşlar, pırlantanın rengini tespit etmemizi zorlaştırabilir. Pırlanta doğada beyaz renk dışında birçok renkte bulunabilir.
 
En çok aranan türler sırasıyla, renksiz veya müstesna renksiz, beyaz, pembe, mavi, kırmızı, altın rengi, açık sarı, limon sarısı, sulu yeşil, zümrüt yeşili, turuncu, konyak, şampanya rengi, mor ve bordodur.

Yukarıda açıklanan 4C kuralının yanı sıra, pırlantanın değer ölçülerinde dikkate alınan ve sertifikalarda belirtilen floresan özelliği de vardır.

 

Floresanlı pırlantalar, UV ışığına maruz kaldığında mavi ışık verir. Floresan sahibi taşların üzerinde hafi f mavilik vardır. Floresan düşük renkli taşlarda sarılığı azaltır ve daha beyaz görüntü verir.

Pırlantanın kimliği olarak da nitelendirebileceğimiz ‘Sertifika’ taşın tüm özelliklerini anlatan güvenilir bir belgedir. Sertifikalı taşlar, sertifikasız taşlara göre daha pahalıdır. Sertifika verilecek taşlar, kesim, berraklık, renk, ağırlık kriterlerine göre uzun süren detaylı bir incelemeye tabi tutulur.

%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim