Face
  
Sepetim(0)

Altın

Altın Modelleri

Altında Ayar Nedir?

Altında ayar altının saflık derecesini göstermek için kullanılır. Altın has olarak 24 ayardır. Yani 24 ayar altının içinde başka herhangi bir metal bulunmaz. 24 ayar altın, çok yumuşak olduğundan takı olarak kullanılamaz. Altının içine diğer alaşımlar katılarak ayarı değiştirilir (22 ayar, 18 ayar, 14 ayar vb.) ve takı haline getirilir. 22 ayar altın %91,6, 18 ayar altın %75, 14 ayar altında ise %58,3 oranında saf altın içerir. Altının içindeki altın oranı düştükçe sertliği artmaktadır.
Devamını Oku...

14 Ayar Altın

24 ayar altının 14/24 oranıdır. İçindeki altın oranı yarıya yakındır. Diğer yarısında nikel, bakır, gümüş gibi diğer madenler bulunur. 14k veya 585 damgası o kuyum eşyasının 14 ayar olduğunu göstermektedir.

18 Ayar Altın

24 ayar altının 18/24 oranıdır. İçindeki altın oranı 3/4'tür. ¼’ünü de nikel, gümüş, bakır gibi değerli madenler oluşturur. 18k veya 750 damgası o kuyum eşyasının 18 ayar olduğunu göstermektedir.

22 Ayar Altın

24 ayar altının 22/24 oranıdır. Yani içindeki altın oranı saf altına en yakın olan ayardır. İçerisinde gümüş, nikel, bakır gibi diğer madenler çok az bulunur. 22k veya 916 damgası o kuyum eşyasının 22 ayar olduğunu göstermektedir. 22 ayar bilezik yapımında kullanılır. Ayrıca darphane tarafından basılan ziynet altınlar da 22 ayardır. Ayrıca Osmanlı dönemi paraları olan reşat altınlar da 22 ayar altındır.

8 Ayar Altın

Son dönemlerde kuyum eşyalarının üretiminde kullanılan 8 ayar altın ise %33,3 altın, %77,7 oranında diğer madenlerden oluşmaktadır.

Altının Renkleri Nasıl Oluşur?

Günlük hayatta kullandığımız altının değişik renkleri nasıl kazandığını hiç düşündünüz mü?
 • Sarı altın: Altının doğada bulunan yani işlenmemiş saf rengidir.
 • Yeşil Altın: Saf altının gümüş ile karıştırılması sonucu elde edilen yeşil renkli halidir. Kuyumculuk sektöründe yeşil altın olarak adlandırılsa da aslında bu takı olarak kullandığımız sarı renkli altındır.
 • Beyaz Altın: Saf altın, platin ve nikel karışımlarından elde edilen altındır. Bu karışımla elde edilen renk kirli beyazdır. Sonrasında radyum kaplanarak parlak bir görünüme kavuşur.
 • Kırmızı Altın: Saf altına bakır karıştırılması ile elde edilen, piyasada rose altın olarak bilinen altındır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Altın ürünü mutlaka güvenilir bir yerden alınmalıdır.
 • Takı olarak alınan altında mutlaka TSE belgesi aranmalıdır.
 • Alınan altın üzerindeki ayar bilgisine, imalatçı firma bilgisine ve kuyumcunun patent bilgisine bakılmalıdır.
 • Alınan ürünün faturası mutlaka alınmalıdır.
 • Ürünün gramajının, fiyat bilgisinin vs. bulunduğu garanti belgesi, kuyumcu bilgi kartı veya ürün kartı gibi ürünü garantileyici bir belgenin olmasına dikkat edilmelidir.
 • Özellikle internet üzerinden ürün alırken gramajla ilgili verilen sapma değerlerine dikkat edilmelidir.
 • Yatırım amaçlı alınan altında işçiliğin fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü işçiliği az olan altın bozdurulurken daha az değer kaybedecektir.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları belli durumlara göre değişmektedir. Altın fiyatlarını etkileyen bir diğer etken ise işçilik fiyatlarıdır. Altın ayarlarına bakıldığında da altın ürünlerinin fiyatlarının etkilendiği görülmektedir. Altın ayarı var olan altın ürününün içinde ki altını temsil etmektedir.

Gerçek Altın ve Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

 • Alınan üründe ürünün ayar bilgisinin olduğu damgaya bakılmalıdır.
 • Saf altınlarda veya safa yakın alın ayarlarında bükülme olur, bu yıllardır uygulanan ısırma yöntemiyle yapılabilir. Yalnız saf altın oranı düşük olan altınlarda oluşacak diş izinin görülme olasılığı az olabilir. Buna da ayrıca dikkat edilmelidir.
 • Altının gerçekliği küçük bir mıknatıs deneyi ile de test edilebilir. Altının içerinde herhangi bir manyetik madde olmadığından altını çekmemesi gerekmektedir.
 • Altın alınırken o günkü kura, o ürünün işçilik bedeline bakılarak o ürünün maddi değeri ortaya çıkmaktadır. Özellikle has olan ve işçilik değeri az olan bir altın hiçbir zaman piyasadaki değerinin çok altına bir fiyata satılamaz.
 • Seramik tabak testiyle de altının gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Seramik bir tabağa altını sürttüğünüzde siyah bir çizgi oluşuyorsa o altın sahtedir.
 • Altın tozdan ve nemden etkilenmez. Ayrıca hava ve su ile etkileşime girmeyen bir yapısı bulunmaktadır. Oksitlenme yapmaz. Eğer takınız zamanla oksitlenme yapmışsa gerçek altın değildir.
 • Nitrik asit deneyiyle de altınınızın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çelik bir kaba takıyı koyup üzerine bir damla nitrik asit damlatın. Yeşil renkli bir reaksiyon olursa, takı kaplama metal; sarı renkli bir reaksiyon olursa pirinç; süt rengi bir reaksiyon olursa altın kaplamalı gümüştür. Gerçek altın nitrik aside karşı bir reaksiyon göstermez.
 • Kuyumcularda test edebileceğiniz bir diğer yöntem ise mihenk taşı ve ayar testi; altının üzerindeki damga ve yazılar zamanla silinebilir, bu durumda kuyumcular genellikle bu yöntemi kullanırlar. Bu yöntemde takı öncelikle mihenk taşına sürtülür ve bir çizgi oluşturulur. Sonrasında bu çizginin üzerine ayar asidi damlatılır. Asit damlatıldığında çizgi siliniyorsa, ya altının ayarı düşüktür ya da altın sahtedir.
 • Devamını Gizle
%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim