face
Whatsapp

Küpe

Küpenin kültürümüzde çok eski bir tarihi vardır. Tunç Çağı’ndan kalma kabartmalarda çok iri küpeler takmış kadın resimleri bunun en önemli kanıtıdır. Aslında hepimiz küpenin 2000’li yıllardan sonra moda olduğunu düşünmüş ve geçmişte fazla kullanıldığına pek ihtimal de vermemişizdir. Ama küpeler tarih öncesinde dahi çok kullanılan bir takı türü olmuştur. İnsanlar o dönemde birbirlerini etkilemek amacıyla kulaklarına küpe takarlardı. Küpeye ilk önce Mısırlılarda rastlanmıştır. Çok büyük çapta olan altın küpelerin yerini zamanla daha küçük küpeler almıştır. Babilliler ve Asya medeniyetlerinde küpe sadece erkeklerin taktığı ve toplum içindeki rütbeyi belirten bir takı olmuştur. Altın işletmeciliği geliştikçe küpeler de gelişmiş ve daha zarif bir hale gelmiştir. Romalılar küpelerin yapımında değerli taşlar kullanırken Yunanlılar çıngıraklı altın küpeler kullanmışlardır.

Küpe Ortaçağ’da pek kullanılmasa da Rönesans ile birlikte tekrar moda olmuştur. Kadınlar küpeyi her iki kulağına birden takıyorken, erkekler sadece sol kulağına takıyor ve daha çok incili olan küpeleri tercih ediyorlardı. 18. ve 19. yy. da elmas ve kabartmalardan yapılmış taşlar moda olmuş, küpe yeniden moda olmaktan çıkmıştır. 20. yy. da ise hijyenik olarak kulak delme imkanlarıyla birlikte küpe tekrar moda olmuştur.

Küpelere modellerine ve taşlarına göre çeşitli adlar verilir. Uzun sarkık küpelere “salkım küpe” denir. Eski türkler bu küpelere “asırga” derlerdi. Tek bir taştan yapılmış küpelere “tektaş”, gül şeklinde olanlara da ‘’gül küpe’’ denirdi.

Eski zamanlardan da anlaşılacağı gibi küpeler çok uzun zamandır kültürümüzdeler. Küpeler, eskiden erkeklerin kullandığı bir takıyken zamanla kadınların da kullandığı bir takı olmuş ve kadınlar küpeyi daha çok kullanır olmuştur. Eski türk erkeklerinde küpe kullanımı çok fazla olduğu için baba ocağında herhangi bir sebepten dolayı erkek çocuk doğduğu zaman ilk olarak ona küpe takılır, bu çocuk askere gittiğinde ise komutanlar onu zorlu görevlere göndermezlerdi. Babiller, Moğollar ve birçok Türk boyu yapılan arkeolojik kazılara ve araştırmalara göre küpeyi rütbe belirtmek için kullanırlardı.

Günümüze baktığımızda ise küpeler yeniden moda olmuş durumdadır ve kadın erkek fark etmeksizin kullanılan bir takı türüdür. Bir kadını güzel gösteren detaylardan biri de mücevherlerdir. Mücevherler kıyafetleri hareketlendiren ve tamamlayan detaylardır. Zarif ve güzel kıyafetinize uygun ve tamamlayıcı olan sizin için özel olarak tasarlanan küpe modellerini gulaylar.com’da bulabilirsiniz.

Kadın küpeleri genel olarak altın, pırlanta, renkli taşlı, yarı değerli ve tam değerli taşlardan tasarlanır.

gulaylar.com’ da, pırlanta tektaş küpe, pırlanta inci küpe, pırlanta renkli fantezi küpe, elmas küpe, altın tektaş küpe, altın renkli taşlı küpe, altın J küpe, altın fantezi küpe, altın elmas görünümlü küpe gibi birçok çeşit küpe sizleri bekliyor.

Küpe, yüzünüzün güzelliğini ortaya çıkaran, çok dikkat çekmeden fark edilmenizi sağlayan önemli bir mücevher çeşididir. Küpenin ışıltısı yüzünüze yansır ve küpeyle bir bütün olup ışıldamaya başlarsınız. Bu önemli ve ışıltılı mücevherlerle özel gecelerde parlamanız için en doğru adres kuşkusuz; gulaylar.com.

Kız çocukları belli bir yaşa geldiğinde kulaklar deldirilir ve minik kulaklarına kendileri gibi şirin küpeler takılır. Küçük yaşta kulak deldirip küpe takmak toplumumuzda geleneksel bir durumdur. Sevimli kız çocuklarına sevimli altın küpe modelleri için gulaylar.com tam size göre.

Sonsuzluk, taç, yusufçuk, kedi, kral tacı, lale, sol anahtarı, martı, melek, kalp, çiçek, yıldız, fil, göz, yonca, incili, çivili, balık, güneş, Fatma Ana Eli, bebek, yaprak, raket, ay yıldız, firuze taşlı, kar tanesi, kelebek ve uğur böceği formlu küpeler şıklığınıza şıklık katıp tüm gözleri üzerinize çevirirken; anturaj, halka, tektaş, geometrik, toplu, elmas görünümlü, tektaş fantezi, lava, sallantılı, su yolu ve damla taş küpeler zarafetinize eşlik etmek için sizleri bekliyor. Bütün dikkatleri üzerinize çekip “Ben yıldız olmak istiyorum” diyorsanız, taşsız fantezi, mengeçli, micro renkli fantezi, Trabzon işi, taşlı, taşsız klasik, salyangoz, klasik takım, örgülü, Trabzon telkâri, Hint işi ve Trabzon hasırı altın küpeler tam size göre.

Gülaylar olarak kız çocuklarını da unutmadık ve onlar için de birçok seçenek hazırladık. Renkli taşlı, yıldız, yunus, kiraz, balık, kalp, renkli taşlı, mineli, j küpe, smile, papatya figürlü birçok modeli barındıran çocuk koleksiyonumuzdaki parçalar, minik kızlara armağan etmeniz için uygun fiyat ve taksit avantajları ile sizleri bekliyor.

X
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.