face
  
Sepetim(0)

Pırlanta

Pırlanta Modelleri

Doğanın en değerli madenlerinden biri de pırlantadır. Elmas ve pırlanta farklı madenler olarak bilinse de aslında aynı taşlardır. Pırlantanın 58 fasetli kesilmiş haline elmas denir. Faset; şeffaf değerli taşların takı olarak kullanılabilmesi için uygulanan kesim tekniğidir.

Devamını Oku...

4C Nedir?

Pırlantayı sınıflandırmada kullanılan 4 ayırt edici özellik anlamına gelen 4C, pırlantanın kesimini (cut), berraklığını (clarity), karatını (carat) ve rengini (color) ifade eder.

Kesim (Cut)

Pırlantanın kesimi, taşın boyutları ve simetrisi ile ilgili bir özelliğidir. Pırlantanın kesimi taşın ışığı kırma ve ışıltı verme özelliğini belirler. Taş her ne kadar kusursuz bir berraklığa ve renge sahip olsa da kötü kesimli bir taş mat bir görünüme sahip olabilir. Çünkü kesim ne kadar iyi olursa pırlantanın ışığı yansıtması da o kadar iyi olacaktır. Doğru oranda kesilmiş bir pırlantanın bir yüzünden giren bir ışık diğer yüzeyinden girerek yansır ve üst kısımdan yayılır. Bu üst kısma “taç” denir. Taç kısmında 33 adet faset bulunur. Taşın kesimi çok derin olursa, ışığın bir kısmı pırlantanın alt kısmından kaçar. Bu kısma da “külah” denir. Külah bölümünde 24 faset bulunur. Taş kesiminin yeterince derin olmaması da ışığın külah kısmından kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına sebep olur. Dolayısıyla bir pırlantanın kesimi uzman ellerce yapılmalıdır. Bunun için de taşın kesim açıları ve uzunluk oranları gibi ince matematiksel kuralların çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Pırlantanın kesim şekilleri zevke göre yuvarlak, prenses, zümrüt, damla kesim gibi değişkenlik gösterebilir.

Karat (Carat)

Pırlantanın ağırlığı karat ile belirtilir. Karat birimi gramın 1/5’idir. 1 karat 200 miligramdır. Taşın büyüklüğü pırlantanın değeri için çok önemli olsa da eşit büyüklükteki iki ayrı taş kalitelerine göre (rengi, berraklığı ve kesimi) farklı fiyatlarda olabilir. Yani iki ayrı taşın aynı karatta olması aynı fiyatta olmalarını gerektirmez.

Renk (Color)

Pırlantalar yüksek basınç ve ısı altında oluşur. Bu oluşum esnasında farklı elementler de pırlantaların yapısına dahil olur ve böylece pırlantanın çeşitli renkleri ortaya çıkar. Pırlanta renkleri GIA (Amerikan Gemoloji Enstitüsü) tarafından D’den Z’ye kadar harflerle sınıflandırılmış ve tüm dünyadaki renk standardı olarak kabul görmüştür. Pırlantalar renkleri bakımından koyu sarıdan, parlak beyaza doğru gider. En nadir ve en beyaz olanlar D, E, F ve G’dir. Ancak pırlantaların büyük çoğunluğu H ve L renklerinde olur. M rengi ve altındaki renkler sarı renklidir. Çok nadir bulunan pembe, mavi, kırmızı, sarı renkli çok nadir bulunan pırlanta renkleri de vardır. Pırlantanın rengi ne kadar beyaz ise pırlanta o kadar değerlidir.

Berraklık (Clarity)

Pırlantalarda çok minik hatta bazen gözle görülebilen bazen de sadece özel büyüteçle görülebilen minik lekeler bulunmaktadır. Bunlara karbon kristalleri denir. Bunlar pırlantanın berraklığını belirler. Bir pırlantanın berraklığı sınıflandırılırken bu lekelerin doğallığına, büyüklüğüne, adedine, yerine ve değişkenliğine bakılır. Bu sınıflandırma FL (kusursuz) ile başlar, I3 (lekeli) ile biter. Berraklık da diğer 3 faktör gibi pırlantanın fiyatını etkiler. Türkiye’de berraklık olarak en yaygın olanlar VS ve SI kategorileridir.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Pırlanta mutlaka sertifika veren güvenilir bir yerden alınmalıdır. Sertifikalı bir pırlantanın hem değeri korunabilir hem de rahatlıkla satılabilir. Özellikle 0,30 ct. üstü taşlarda sertifika mutlaka aranmalıdır. Sertifika HRD, IGI, GIA gibi uluslararası geçerliliği olan bir sertifika olmalıdır.
  • Bütçeye göre değişmekle birlikte 0,30 ve 0,60 ct. arası pırlanta büyüklüğü idealdir. Pırlanta satın alırken karatı sorulup fiyat karşılaştırması ona göre yapılmalıdır.
  • Pırlantanın rengine ve berraklığına da dikkat edilmelidir. Taş küçük olsa bile iyi dereceli bir taş rengi pırlantayı gösterişli bir hale getirebilir. Genellikle tercih edilen H color renktir, biraz pahalı olmasına karşın parlaktır. Berraklığı da VS olursa iyi bir pırlanta satın alınmış olur.
  • Yüzüğün kesiminde en parlayan kesim yuvarlak kesimdir. Pırlanta satın alırken bu durum göz önünde bulundurulabilir.
  • Pırlantanın gerçekliği ile bir şüphe varsa, bu konuda bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Pırlanta Fiyatları

En uygun pırlanta fiyatları Gulaylar.com da sizlerle. Devamını Gizle
%100 Güvenli Alışveriş Garantisi
Ücretsiz Sigortalı Gönderi
Ömür Boyu Bakım Garantisi
Koşulsuz İade ve Değişim