face
Whatsapp

Kolye

Kolyeler, ip veya zincir gibi malzemelerin ucuna değerli taşlar takılması sonucunda üretilen ve boyna takılan takılardır. Kolye kavramı Fransızca’da kullanılan “collier” kelimesinden dilimize geçmiştir. Kolye ve diğer takılar daha çok 19. yy. dan sonra aksesuar olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Eski Mezopotamya’da, silindir mühürler kolye olarak kullanılmış, Antik Babil’de, carnelian, lapis, akik ve altın gibi materyallerden kolyeler yapılmıştır. Eski Sümerler, altın, gümüş, lapis ve carneliandan kolyeler ve boncuklar yapmışlardır. Eski Mısır’da üst kadim Mısırlılar kutlama ve cenaze amacıyla kıymetli, organik veya yarı kıymetli malzemelerden kendilerine kolye yapmışlardır. Bu kolyeleri süslemek için cam, çömlek ve içi boş boncuklar kullanmışlardır. Antik Girit’te ise kolyeler, insanlar arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın tüm sınıflar tarafından takılmaktaydı. Kolyelerin eski Yunan medeniyetinde ise daha nadir kullanıldığı söylenmektedir.

Takılar, vücudu süslemek amacıyla kullanılan çeşitli taşlardan yapılan, sağlık nedeniyle ve dini sembol olarak da vücudun çeşitli yerlerine takılan objelerdir. Kolye yapımı, diğer takılar ile birlikte Helenistik Çağ’da gelişmiştir. Koşullar ve imkanlar geliştikçe daha ince işlemeli ve daha zarif kolyeler üretilmeye başlanmıştır.

Kolyeler, Mezopotamya’da hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılan bir takı türüdür. Eski Türklerde çok tanrılı dönemlerde kolye; kral ve rahiplerin güçlerini göstermek için taktıkları bir simge olmuştur. Aynı zamanda devletin gücünü de simgelemektedir.

Kolyeler genellikle altın, gümüş gibi değerli metallerin işlenmesi sonucunda yapılmaktadır. Kolyenin ucundaki parçalar yapılırken ise pırlanta, inci, elmas, tektaş gibi değerli materyaller kullanılır. Fakat tarih öncesinde kolyeler, tüyler, kemikler, kabuklar ve bitki materyalleri gibi doğal malzemelerden yapılmaktaydı.

Kolyeler, yerine göre birçok ortamda kullanılan bir takı türüdür. Düğünlerde, günlük yaşantımızda, işe giderken, okula giderken hatta uyurken bile çoğu zaman kullanılan takılardan biridir. Eskiden erkeklerin yaygın olarak kullandığı kolyeler, günümüzde de yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

gulaylar.com’da pek çok kolye çeşidi bulunmaktadır. Kolye çeşitleri altın ve pırlanta olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Özel günlerinizde ve günlük yaşantınızda kendinizi mutlu etmek ve göz kamaştırıcı olmak için en yeni ve en trend kolye modellerini web sitemizde bulabilirsiniz. Hatta kolyeleri uzunlu-kısalı üst üste takarak son zamanların bir hayli popüler olan stilini yakalayabilirsiniz.

Pırlanta tektaş kolye, pırlanta tria kolye, elmas kolye, pırlanta fantezi kolye, pırlanta renkli fantezi kolye, pırlanta light kolye, altın tektaş kolye, altın renkli taş kolye, altın inci kolye, altın elmas görünümlü kolye, altın choker kolye değişik modelleriyle gulaylar.com’da size eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Sadece erkek kadın değil, minik kız çocukları ve genç kızlar için de kolye ucu ve kolye modellerimiz mevcuttur.

Altın choker kolyeler şimdilerde çok trend olmuş ve özellikle genç kızlar tarafından fazlasıyla rağbet gören bir model haline gelmiştir. 90’lı yılların en büyük trendlerinden olan choker kolyenin bir diğer adı “tasma kolye”dir. Choker kolye tarihimizde de çokça kullanılmış bir kolye türüdür. Ortaçağ döneminde yaşayan soylu kadınlar veba salgınından korunmak için Aziz Sebastian mühürlü choker kolyeler kullanırlardı. Fransız Devrimi esnasında kurbanları protesto eden kadınlar da boyunlarına kırmızı kurdeleler takarlardı. 1800’lü yıllarda balerinler de boyunlarını ince uzun göstermek için siyah kurdeleli kolyeler takarlardı. Tarihimizde de çok sık kullanılan choker kolye, boyun kısmını uzun göstermesiyle de meşhurdur.

Kadınların gözdesi olan en şık ve trend kolyeler gulaylar.com farkıyla bir tık kadar uzağınızda. Yıl dönümü, sevgililer günü, doğum günü gibi özel günlerde “ne hediye alacağım?” derdinize ortak olan gulaylar.com, sizlere rahat bir nefes aldırarak en şık kolyelerle hediye edeceğiniz kişinin kalbini fethetmenizi sağlayacak. Üstelik gulaylar.com, kolay alışveriş fırsatı sunarak sizi mağaza mağaza gezme derdinden kurtaracak ve tek bir tıkla istediğiniz ürünü ayağınıza getirecek.

Birçok mücevher ve kolye modelini size sunan gulaylar.com’da mutlaka hayallerinizi süsleyen modeli bulacaksınız… Pırlanta tektaş kolye, pırlanta tria kolye, elmas kolye, pırlanta fantezi kolye, pırlanta renkli fantezi kolye, pırlanta light kolye, altın tektaş kolye, altın renkli taş kolye, altın inci kolye, altın elmas görünümlü kolye, altın choker kolye gibi birçok kolye modeli arasından seçim yapmakta zorlanacaksınız. gulaylar.com bir tık uzağınızda…

X
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.